Elemek keresése BrickLinken - 2. rész
Segítség elemek beazonosításához
Az előző részben már lefektettük az alapokat, most következzen a többi elemcsoport. Az általános szótárat ide is bemásolom, hasznos lesz.
Axle, axle hole | Technic összekötő rúd, összekötő rúd alakú lyuk az elemen |
Curved | Görbe hajlított elem |
Stud | Magát a pöttyöt jelenti |
Groove | Valamilyen bemélyedés |
Slope, Inverted Slope | Lejtős elem, vagy invertált lejtős elem |
Wedge, Inverted Wedge | Ék alakú elem, külön csoportot is jelent |
Facet | Valamilyen sarok (csiszolt) elem |
Pin, Pin hole | Technic összekötő pöcök vagy lyuk |
Modified | Valamilyen alap elem módosított változata |
Handle | Valamilyen, kar, fogóka |
Pattern, Sticker | Valamilyen minta, ha tudjuk, hogy a minta egy matrica akkor a Sticker szót is használhatjuk |
Clip | Kapocs, csipesz, fogóka, tipikusan a rúd elemek tartásához |
Grille | Rács, rács mintázat, rácsos elem |
FENCE
Kerítés elemek, úgy láttam mindegyik 1 x 4-es méretű, érdekes! Kiegészítő szavak: PALED (deszka), ORNAMENTAL (díszes, díszített)
Példa: a nagyon szép kínai újévhez kapcsolódó szettekből keresem a díszes kerítés elemet: fence asian ornamental
FRIENDS
Érdekes, hogy külön kategóriát kapott, minden Friends készletben megtalálható apró használati tárgy ide tartozik, rúzsok, szemüvegek, masnik, táskák. Ezek a tárgyak használhatóak sima minifigurákkal is nem csak Friends babákkal, de a normál használati tárgyak a Minifgure, Utensil csoportban kaptak helyet.
Itt következzen egy kis probléma! Sajnos nem mindig jó ha túl pontosan adjuk meg a keresett elem kulcsszavait!
Példa: egy rózsaszín szív alakú napszemüveget keresek: friends pink heart shaped glasses
Ha rákeresünk erre a kifejezésre sajnos semmit nem fogunk találni, mert az elem elnevézésében nem szerepel a szín. Ha a szín nélkül próbálkozunk megtaláljuk az elemet. Viszont ha ezt a szöveget bemásoljuk a keresőbe, a gyorskereső meg fogja találni az elemet és ki fogja listázni első helyen. Sokszor a gyorskereső okosabb mint a teljes kereső!
HINGE
Zsanér elemek, minden összekapcsolható és hajlítható elem ide tartozik. Általában ezek az elemek két részből állnak. Az elemeknél megadják hány darab kapcsolódási pont van rajtuk ezt a FINGER szóval pontosíthatjuk. Ezeknek az elemeknek két fajtája létezik a sima és a LOCKING fajta. A sima fajta szabad mozog, míg a LOCKING típus a mozgás közben akad, tehát csak bizonyos pozíciókba állíthatjuk az elemet. Léteznek olyan elemek, amelyek több darabból állnak (SWIVEL), ezeknek az elemeknek részeit külön-külön is megtaláljuk (SWIVEL BASE és SWIVEL TOP)
Példa: egy 2x2-es elemet keresünk 1 darab kapcsolódási ponttal, a Locking fajtából: hinge 2 x 2 locking 1 finger
egy kör alakú elemet keresünk amelynek van 2 kapcsolódási pontja és az egyik végéhez egy Technic rúd kapcsolható: hinge cylinder 2 fingers axle hole
LEVER
Fogantyúk, kapcsolók, tipikusan űrhajók, helikopterek kormányzásához használt elem. Ezeket az elemeket a színük szerint csoportosítják. Az elem két részből áll, az alapból (BASE) és magából a fogantyú (LEVER) részből.
Példa: egy sárga alapú fekete fogantyús kapcsolót keresünk: yellow base black lever
PANEL
Ide tartozik minden ugynevezett elhatároló elem, amelyet falként vagy egyéb dolgok oldalaként használhatunk. Sok elem ablaknak néz ki de ugyanúgy fal elemként használjuk lényegében.
Példa: találtunk egy fekete sarok fal elemet amin egy Blacktron logó van, és kiszámoltuk milyen méretei vannak az elemnek: 3 x 3 x 6 corner wall blacktron
PLANT, TREE
A növények csoportja, létezik egy külön alcsoportja amelyben csak a fák és a fa elemek vannak. A virágok szárait a STEM szóval, a leveleket a LEAVES, a virágokat pedig a FLOWER szóval találhatjuk meg.
Példa: egy virág alapot találtunk amelynek 6 virágszála van: plane flower 6 stem
PLATE
A lap elemek, második legfontosabb csoport a BRICK együtt. Minden elem ebben a csoportban egy X * Y mérettel írható le. Kettő alcsoportja létezik, a MODIFIED az enyhén módosított elemeknek, és a ROUND a kör alakú elemeknek. A MODIFIED csoport a legfontosabb, és annyira sokféle elem tartozik ide, hogy nem is nagyon lehet bemutatni, itt erősen javasolt a méret megadás és a fenti szótár használata! Fontos szó a csoportban a JUMPER, ez jelenti azokat az elemeket amelyeknek a pötty a közepén van!
Példa: autók kerekéhez használt elemet keressük: plate 2 x 2 wheels
8 x 8-as rácsos elemet keresünk amelynek lyuk van a közepén: plate 8 x 8 grille hole
egy nagyon régi elemet keresünk, valószínüleg egy vonat elem, egy mágnes is csatlakozik hozzá: plate 2 x 4 train magnet
egy 2 x 2 elemet keresünk aminek a közepén van a pötty: plate 2 x 2 stud in center vagy a 'stud in center' kifejezést lecserélhetjük a JUMPER szóra: plate 2 x 2 jumper
RIDING CYCLE
Nem tudom mennyire fontos csoport, én eléggé annak találtam, rengeteg City készlet tartalmaz valamilyen egyben kiöntött motor elemet. Ezek a motor vázak kerültek egy külön csoportba. Fontosabb szavak a CHASSIS (alváz), FAIRING (a motoroknál használt áramvonalas burkolat). Az elemeket összeszerelve, a kerekekkel és minden alkatrésszel egyben is megtalálhatjuk.
Példa: egy olyan motor vázat keresünk amelynek három kereke van: motor chassis tricycle
ROCK
Kövek, sziklák, sziklafal és mivel a kis gyémánt, ékkő és kristály elemek is kőnek számítanak, ezért azok is itt szerepelnek. Itt kaptak helyet a sokak által utált nagy szikla elemek a BURP, MURP és a LURP. Ezek a rövidítések terjedtek a LEGO közösségekben.
BURP: Big ugly rock piece (csúnya nagy szikla elem), MURP: Medium ugly rock piece, LURP: Little ugly rock piece
Kapcsolódó szavak a BOULDER (szikla darab, kőgolyó), a JEWEL (drágakő) és a CRYSTAL
Példa: a nagy csúnya szikla elemet keressük: rock 4 x 10 x 6 vagy egyszerűen BURP
Az általában katapultokhoz vagy bányában használt kőgolyó elemet keressük: rock boulder
ROOF
Tető elemek, nem összetévesztendő a SLOPE kategóriaval, amelyet ugyancsak sokat használnak tető építésre. Ezek az elemek az egyben kiöntött tető elemek csoportja, sokat találkozhatunk velük várak, kastélyok, Harry Potter Disney, és Belville készletekben.
Példa: a Harry Potter készletekben használt halvány zöld (sand green) tető elemet keresem: sand green roof vagy szín nélkül Tower Roof 6 x 8 x 9
SLOPE
Lejtős elemek, kettő alcsoportja létezik a CURVED (hajlított vagy görbe elemek) és az INVERTED (nem lejtő hanem a fordítottja, 'fordított lejtő', leginkább tartó elemek, kiszögellések). Ezeket az elemeket leginkább a méretük alapján lehet meghatározni. Fontosabb szavak a CONVEX, CONCAVE (sarok lejtős elemek), DOUBLE, TRIPLE, QUAD (kettő, három vagy négy oldalról is lejtős), CUTOUT (valamilyen bemélyedés vagy kivágás található az elemen, legtöbbször az INVERTED elemeknél láthatjuk). Az elemeknek a lejtési szögét is meg szokták adni fokban (18, 30, 33, 45, 55, 65, 75).
Példa: egy nagy négy oldalról is lejtős elemet keresek amelyen a lejtők kiemelkednek (tehát egy bemélyedés van rajta) slope inverted quad cutouts
Egy duplán lejtős fordított sarok elemet keresek: inverted slope double convex
STICKER OVER ASSEMBLY
Érdekes csoport, azok az elemek kerültek ide, amelyek matricázottak, de a matrica nem egy elemen van hanem kettő vagy több elemet fog át. Sajnos nem minden ilyen elem létezik az adatbázisban.
Példa: egy valószínüleg benzinkút elem Shell felirattal és 1-es számmal, matricával: assembly stickered shell number 1
SUPPORT
Mindenféle tartó oszlopok, gerendák, lámpaoszlopok. Fontosabb szavak GIRDER, POST, STAND, STANCHION.
Példa: a régi Space készletekből keresem a Monorail tartó oszlopait: support 2 x 4 x 5
TILE
Megintcsak egy nagyon fontos csoport, a csempék (végre egy dolognak biztosan tudom a magyar nevét), annyiban különbözik a PLATE csoporttól , hogy itt az elemeken nincs pötty (ez nem teljesen igaz, hiszen a MODIFIED TILE alcsoport alatt találunk olyan elemeket amelyeknek a szélén található pötty, viszont a nagyobb részük lapos ezért ide kerültek). Kettő csoportja létezik a MODIFIED (enyhén módosított elem) és a ROUND (kör alakú elemek). Rengetekg matricás és nyomtatott elemet találunk ebben a szekcióban. Fontosabb szavak, GROOVE (van-e kis bavágás az elem alján), és nagyjából az összes a szótárban felsorolt szó. Érdekes, hogy a 2x2-es kör alakú elem egy pöttyel a közepán nem a ROUND PLATE szekcióba került hanem ide. Ide tartozik a 2432-es elem is!!!
Példa: egy kör alakú sarok elemet keresek 2x2-es méretű: tile round plate 2 x 2 corner
egy 2x3-mas elemet keresek amelyen található kettő kapocs: tile 2 x 3 2 clips
TIRE, TREAD, WHEEL
Igazából ez két külön csoport TIRE, TREAD és a WHEEL. Az első magát a kerékabroncsokat, futószalagokat jelenti, a második pedig magát a felnit. Az egyik legnezebb kategória azonosítás szempontjából, legtöbbször semmilyen jellemzője nincs megadva az elemnek, és nem pöttyben van megadva a kerék mérete hanem milliméterben. Ezért nem is nagyon tudom ebben, hogy lehet tanácsot adni, leginkább mérjük le vonalzóval az adott elemet.
KIEGÉSZÍTÉS: megkérdeztem a BrickPlaza-s Andrist, van-e valami tippje, ő hogyan azonosítja be a kerekeket:
TURNTABLE
Mindenféle forgó alkatrész, ezekból is létezik szabadon mozgó és LOCKING változat. A 2x2-es kis forgó lap elemeit külön is megtalálhatjuk, mert ezek többféle színben készültek.
Példa: egy fekete forgatható elemet keresek, amely egy talapzaton áll bemélyedésekkel: turntable 4 x 4 locking grooved
VEHICLE
Mindenféle járművekhez kapcsolódó dolog. Kettő alcsoportja van a BASE (alvázak) és a MUDGUARD (sárhányók). Ide tartoznak továbbá a kormányok, az autókra szerelhető konténerek, billencsek, rugós felfüggesztések, emelő karok, motorok, stb...
Példa: egy rugós felfüggesztést keresek: vehicle wheels holder spring
Egy dupla 4x4-es sárhányót keresek: vehicle mudguard double 4 x 4
Egy sárhányót keresek amelyen olyan mintha kis szárnyak lennének: vehicle mudguard 2 x 4 wings, itt érdemes megjegyezni, hogy a sárhányó 2 x 2 alapterületű, mégis 2 x 4-nek feltüntetve a szárnyak miatt
WEDGE
Ék alakú elemek, legtöbbször űrhajók szárnyait, hajók, autók oldalait építik ezekből. Egy fő alcsoportja van, a PLATE, ide a lapka elemek kerültek. Létezik még az INVERTED kategóriája is de ezek valamiért nem alkotnak külön csoportot. Gyakran használják a CUTOUT, DOUBLE, TRIPLE szavakat, és az irányokat LEFT, RIGHT.
Példa: egy 4 x 2-es jobboldali lapot keresek, wedge plate 4 x 2 right
Egy A betű alakú elemet keresek, plate A-shape
WINDOW, GLASS
Két külön kategória, WINDOW, maga az ablak keretek és az összeszerelt kész ablakok ablaküveggel, GLASS, csak az ablaküvegek. Gyakran jelölik meg őket a TRAIN (vonat) vagy a PLANE (repülő) szavakkal, hogy milyen készletekben használták őket a legtöbbet. A SHUTTER szót használhatjuk a redőny keresésre.
Példa: egy olyan régi ablakot keresek 1 x 6 x 2 méretű és a két oldalán egy redőny található: window 1 x 6 x 2 2 shutter
WINDSCREEN
Szélvédő elemek, általában átlátszóak, használhatjuk a TRANS színeket, viszont egy nagyon furcsa kategória, hiszen rengeteg elem beleillik a WEDGE, PANEL, SLOPE kategóriákba. Leginkább a méretükkel finomíthatjuk a keresést.
Példa: egy 6x6-os sátortetőt keresek, technic lyukkal a tetején: windscreen 6 x 6 canopy axle hole
Ennyi lett volna a második rész, azt hiszem sikerült bemutatni a legfontosabb elemtípusokat. A következő részben a Technic elemekhez nyújtok egy kis segítséget!